Mistrzostwa Polski Dubletów – z przygodami

W dniach 9-10 lipca w położonej 10 km od Ciechanowa Gołotczyźnie odbyły się Mistrzostwa Polski Dubletów rozgrywane po raz pierwszy w dwudniowej formule. Program zawodów przewidywał sześć rund systemem szwajcarskim w sobotę i finałowe play-offy dla najlepszej szesnastki w niedzielę – jako że na starcie stanęło 58 drużyn.

Do Gołotczyzny przybyła śmietanka polskiej petanki – wielokrotni medaliści mistrzostw różnych kategorii, obecni kadrowicze, trenerzy, członkowie zarządu PFP… Wydawało się, że nic nieprzewidzianego nie może nas spotkać – poza spektakularnymi  zagraniami i sensacyjnymi rezultatami J. Już jednak rozpoczęcie zawodów przerwała – ulewa. Po krótkiej przerwie, odegraniu hymnu narodowego, uczczeniu minutą ciszy naszych przyjaciół, których nie spotkamy już na ziemskich boiskach – Piotra Matczuka i Zbyszka Czapigi – rozpoczęliśmy zmagania. I wszystko toczyło się bez przeszkód (choć powoli i długo) aż do czwartej rundy. Po niej program PetanquePro po prostu rozstawił pary do play-off! Sprawdziliśmy ustawienia – były w porządku: 6 rund + play-off. Cofnęliśmy rundę, wpisaliśmy jeszcze raz wyniki, cofnęliśmy kolejną rundę – i tak aż do pierwszej, wpisaliśmy ponownie wyniki – i tu kolejna trudność. Czwarta runda (już rozegrana!) została rozstawiona inaczej!  Szczegóły i możliwe przyczyny  problemów i strat – zarówno tych niezależnych od woli organizatorów, jak i tych, które można było zminimalizować  –  opisane zostały w grupie „Kulki” na FB oraz w protokole zawodów. Decyzja jury w tej sytuacji była jednomyślna: skoro program pomimo wpisania tych samych wyników daje inne rozstawienie w kolejnych rozdaniach, należy zastosować znaną w Europie zasadę losowania par z "koszyczków" drużyn o takiej samej ilości zwycięstw, a dopiero na końcu podliczyć Buchholza. W ten sposób dograno piątą i szóstą rundę,  co dało końcowe wyniki kwalifikacji: pobierz.

Ostatnie mecze kończyły się ok. 22, „ręczne” liczenie ekipy pod wodzą Tomasza Lipczyńskiego trwało godzinę dłużej.

 

Niedziela obfitowała na szczęście już tylko w emocje sportowe. Do rozegrania drabinki play-off wystarczy kartka papieru, ale program komputerowy przydał się do w Turnieju Przyjaźni (4 rundy szwajcara), do którego zgłosiło się 15 drużyn.  W tym ostatnim zwyciężyła drużyna Wioli Śliż (grała w parze z Grażyną Wojciechowską), drugie miejsce zajęła Karina Boksz z  Michałem Olejnikiem, na trzecim miejscu zameldował się dublet Łukasz Pałczyński, Paweł Neugebauer.

Najważniejsze mecze odbywały się jednak po drugiej stronie bieżni boiska przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie. Oto ich  rezultaty: zobacz.

Po  w sumie 19 godzinach gier poznaliśmy  wyniki Mistrzostw Polski Dubletów:

  1. Rafał Kaczmarek (Lisków), Tomasz Lipczyński (Wrocław)

  2. Tomasz Korniłowicz, Mateusz Markiewicz (Białystok)

  3. Andrzej i Jędrzej Śliżowie (Żywiec)

Ostateczna klasyfikacja Mistrzostw Polski Dubletów: PetanquePro.

Raz jeszcze chcieliśmy podziękować tym, którzy korzystając ze swego doświadczenia pomogli nam wybrnąć z sytuacji, z którą wszyscy mieliśmy pierwszy raz do czynienia. Medalistom gratulujemy pięknych i skutecznych zagrań, wszystkim uczestnikom wytrwałości i woli walki.

Do zobaczenia na bulodromach!

Mariusz Stawicki

Galeria zdjęć: FB.

Wyniki poszczególnych rund: pobierz.

Opublikowany w News