Dlaczego petanque?

Być może wielu z Was zadaje sobie fundamentalne pytanie: dlaczego petanque?

Mamy wrażenie, że nie należy nigdy o nim zapominać – mówimy o tym między innymi w kontekście polskiego dyskursu w tej materii. Sądzimy przeto, że warto wracać do pytań najważniejszych.

Dlatego zwróciliśmy się do Gilles’a Souef, autora książki

PETANQUE. APPRENTISSAGE ET TECHNIQUE, administratora bloga: http://petanque-apprentissage.blogspot.com/


z prośbą o zgodę na zamieszczenie przetłumaczonych na polski fragmentów jego publikacji. Nie było z tym problemu. W ciągu kilku godzin otrzymaliśmy imprimatur. Jeśli zerkniecie na zawartość witryny, o której mówimy, uświadomicie sobie bogactwo zamieszczonego tam materiału. My jednak, jako się rzekło, zaczynamy od pytań zasadniczych, które – jak mniemamy – przyświecały także autorowi. Nie postawił on tego zagadnienia expressis verbis, ale wydaje się ono jakże oczywiste w kontekście udzielanych odpowiedzi:

 

 

[Dlaczego zatem aktywność w sferze petanque?]

„Wszystko to dlatego, że  petanque jest pasją, sportem i grą, która – zarażając tak szybko, jak wirus – pozwala zarówno odpocząć, jak i zatracić się, wyrazić na zewnątrz i odnaleźć tożsamość… oraz na wiele innych rzeczy!

Wszystko to dlatego, że petanque wywołuje emocje: eksplozje gniewu, radości i smutki. Wybuchy gniewu idiotyczne, radości ogromne, smutki, które  z perspektywy czasu ukazują swą względność, ponieważ petanque musi pozostać grą, jak wszystkie dyscypliny sportu.

To dlatego, że nie wyobrażam sobie tego sportu inaczej niż jako opartego na szacunku (niestety, nasza epoka nadużywa tego słowa), dzieleniu się i wymianie.

To dlatego, że mam przede wszystkim ochotę promować ten sport w opozycji do jego sielankowego wizerunku.

To dlatego, że kiedy gram, nie myślę o niczym innym, i właśnie dlatego moja licencja powinna być refundowana przez zakład ubezpieczeń społecznych.

To dlatego, że myślę wiele (zbyt wiele?), jak być lepszym… I to wcale nie jest sprzeczne z moimi poprzednimi wypowiedziami. Można osiągnąć perfekcję w petanque, ale… tylko na pewien czas![…]”.

Gilles Souef

Źródło:

http://petanque-apprentissage.blogspot.com/p/bienvenue-sur-petanque-apprentissage-et.html

Tłum.: ms.