Uczyć się grać w bule: dlaczego i gdzie zacząć?

 

Zacząłem grać, kiedy miałem 17 lat (jak dawno!), zupełnie przez przypadek (moja mama dała mi licencję bez pytania o zdanie), byłem wtedy nieśmiałym domatorem… Wystarczy zatem powiedzieć, że patanka była dla mnie w tym niezręcznym wieku, jakim jest dorastanie, jak wyjście asekuracyjne: jednym ze sposobów, żeby się wyrazić na zewnątrz, „uspołecznić”, otworzyć na nowe doświadczenia.

Okazało się, że – jak mi od razu powiedziano – mam spore umiejętności. „Masz ręce mistrza świata” – tak usłyszałem (to Yoyo mi to oznajmił!) W tym czasie mistrzem świata był – prosta sprawa – Didier Choupay! Nie słyszałem wtedy o żadnej „gwieździe”, więc Choupay był mi całkowicie nieznany (z perspektywy czasu wiem, jak wielkim to było komplementem!). Może i mój naturalny sposób rzucania (gest) był poprawny, ale przecież nie miałem żadnego wzorca, nie było Internetu ani petanque w telewizji.

Tak więc uczyłem się sam i „wygrałem”- podczas mojego pierwszego wyjazdu, nie grając nigdy wcześniej – małe trofeum, które pewien człowiek (miał na imię Robert), bardzo miły, wręczył mi po tym, jak pokonał mnie i moją mamę w finale turnieju pocieszenia. A ja byłem tak dumny, ponieważ powiedział mi, że bardzo dobrze grałem… Nigdy nie zapomnę tej chwili…

Ale wytrwałem! I powiem tak: spędzałem na grze coraz więcej godzin (więcej niż na odrabianiu prac domowych!) Cały czas robiąc postępy i osiągając poziom, o którym wcześniej nie myślałem, że jest dostępny.

To wszystko dzięki petanque! To, że można się odnaleźć, bawić się, dawać, wejść w relacje z innymi, śmiać się, rozmawiać, stresować, wymieniać… Żyć! Ty (bez wątpienia) próbowałeś, jak inni, grać po rodzinnym posiłku lub na wakacjach. Nie odnalazłeś w tym ducha zabawy? Może trzeba poszukać bulodromu w okolicy? Śmiało! W późnych godzinach popołudniowych spotkasz tam ludzi obu płci w różnym wieku, należących do wszystkich środowisk, którzy z pewnością powitają Cię przyjaźnie. Zapytaj, czy mógłbyś się przyłączyć, poproś o radę i zaczynaj… Na pewno będziesz miał z tego frajdę!

Gilles Souef

Źródło: http://petanque-apprentissage.blogspot.com/2011/02/apprendre-jouer-la-petanque-pourquoi-et.html

Tłum. ms